Dzisiaj jest: 24 kwietnia 2024  /  Imieniny: Grzegorza, Aleksandra          

Agroturystyka Kaszuby - noclegi na wakacje, nad jeziorami, nad morzem


Aktualności

6 styczeń 2011
W zadaniach Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku agroturystyka zajmuje priorytetowe miejsce już od 1991 r. Uznaliśmy, że nasz region ma szczególne predyspozycje do rozwoju turystyki wiejskiej.
Pomijając nadmorskie położenie, istnieje tu bogactwo lasów, urozmaicony krajobraz, niezliczona ilość zabytków historycznych, pomników przyrody oraz bogata tradycja i kultura. Do aglomeracji trójmiejskiej prowadzą ze wszystkich kierunków szlaki komunikacyjne, pokrywające zdecydowanie większą część województwa.

Kadra Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, a konkretnie specjalistki ds. wiejskiego gospodarstwa domowego, zainicjowały agroturystykę od popularyzowania samej idei, wskazując mieszkańcom wsi moSliwości i korzyści dla gospodarstw i terenów wiejskich. Pierwsze kroki kierowały do tych gospodarstw, które posiadały zasoby niezbędne do uruchomienia działalności turystycznej, bez konieczności ponoszenia specjalnych nakładów finansowych. Trzeba było pokonać liczne bariery. Niesprzyjające nastawienie rolników do podejmowania nowych inicjatyw, trudna sytuacja finansowa gospodarstw, brak uregulowań prawnych działalności agroturystycznej, a także brak doświadczenia i przekonania u samych doradczyń, budziły obawy, czy przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem. Sukcesywnie zdobywana wiedza na szkoleniach w Polsce i za granicą dała przekonanie, Se podjęte działania naleSy kontynuować. Juz w 1992 r. pozyskano do współpracy ponad 70 gospodarstw, a w styczniu 1993 r. zostało powołane Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu – pierwsza tego typu organizacja w kraju.

Niezależnie od indywidualnego doradztwa, rozpoczęto dla tej grupy szkolenia w zakresie urządzania bazy noclegowej dla gości, ogrodów rekreacyjnych, Sywienia turystów, obowiązujących wówczas przepisów prawnych i podatkowych. Równocześnie rozpoczęto reklamę w mediach, drukowano cykle artykułów we własnym Informatorze Rolniczym. W trakcie krajowego seminarium agroturystycznego w Gdańsku, zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa w 1992 r., zaproponowaliśmy logo agroturystyki własnego autorstwa (literka A z rumiankami na Żółtym tle), które zostało zaakceptowane, a następnie opatentowane i udostępnione wszystkim ośrodkom doradztwa rolniczego w Polsce. Pierwszy katalog agroturystyczny pn. "Wieś gdańska zaprasza" wydano już na początku 1993 r. Prezentowany był na licznych targach turystycznych w kraju, a także w Berlinie. Dzięki nawiązanej współpracy z instytucjami prowadzącymi promocję, katalog prezentowany był również na targach turystycznych w Szwecji, Francji a nawet USA. Zawierał 72 kwatery wiejskie.

W 1994 roku wydano kolejny katalog – tym razem regionalny, zawierający gospodarstwa z byłych województw: koszalińskiego, słupskiego i gdańskiego, a w 1995 r. znowu kolejny – wojewódzki.

Zadania mogliśmy realizować dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Rolnictwa, ówczesnego Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Korzystaliśmy również z pomocy finansowej Unii Europejskiej w 1995 r. Projekt naszego autorstwa pt. "Rozwój agroturystyki na Pomorzu", obejmujący cztery województwa (szczecińskie, koszalińskie, słupskie i gdańskie) został przyjęty i realizowany był przez firmę irlandzką.

Od 1996 r. działalność promocyjną przejęło Gdańskie Stowarzyszenie Agroturyzmu, a działania Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku koncentrują się na indywidualnym doradztwie, szkoleniach, pośrednictwie i informacji, inicjowaniu i umacnianiu kontaktów z instytucjami zainteresowanymi rozwojem wsi poprzez rozwój turystyki wiejskiej, wspieraniu lokalnych grup inicjatywnych oraz uczestniczeniu w pracach zespołów planujących rozwój regionalny.

Oprócz Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu, powstało w międzyczasie kilkanaście stowarzyszeń lokalnych, działających w obrębie powiatu, gminy a nawet wsi. Wszystkie te organizacje są wspierane przez doradców Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku i lokalne władze samorządowe.

Doradcy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku służą również rolnikom pomocą w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie z PROW 2007-2013 na wsparcie działalności, nie tylko w zakresie agroturystyki. Efektem dotychczasowych działań, jest coraz wyższa jakość usług świadczonych przez gospodarstwa agroturystyczne, coraz wyższa świadomość kwaterodawców, a także wzrastająca z roku na rok liczba gospodarstw agroturystycznych. Kierunkiem rozwoju turystyki wiejskiej w województwie pomorskim jest dążenie do doskonalenia usług, uświadamiania kwaterodawców do podejmowania wspólnych działań i tworzenia produktu turystycznego wysokiej jakości.

Żródło: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdański
powrót