Dzisiaj jest: 20 kwietnia 2024  /  Imieniny: Czesława, Agnieszki          

Agroturystyka Kaszuby - noclegi na wakacje, nad jeziorami, nad morzem


Aktualności

11 kwiecień 2012
Jako przedstawiciele branży turystycznej, jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni docierającymi do nas informacjami dotyczącymi wydobycia gazu łupkowego na terenach jednego z najbardziej atrakcyjnych turystycznie Regionu – Pomorza, Kaszub i Kociewia.
Spotkania z przedstawicielami Firm wydobywczych odbywające się w terenie, nie rozwiewają naszych wątpliwości, wręcz przeciwnie uświadamiają skalę i skutki tego procesu, który w efekcie może doprowadzić do upadku turystyki na tych terenach, a tym samym pozbawi stałego utrzymania setki rodzin, zdegeneruje środowisko naturalne i spowoduje zagrożenie zdrowotne lokalnych społeczeństw.
Zwracamy uwagę, że młodzi ludzie, którzy wiążą swą przyszłość z pracą w Kraju poprzez rozwijającą się agroturystykę i turystykę wiejską, korzystający z licznych szkoleń organizowanych z wykorzystaniem środków UE, są zdezorientowani i zaniepokojeni brakiem perspektyw na miejsca pracy w gospodarstwach przejętych po rodzicach i dziadkach, w związku ze zmianą przeznaczenia terenów traktowanych do tej pory jako turystyczne.
Wątpliwości budzi wykorzystywnie w ten sposób regionu, od wieków traktowanego jako «Zielone płuca Polski» terenów o niekwestionowanych, niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i klimatycznych, stanowiących zaplecze rekreacyjne dla rejonów przemysłowych, których w związku z rozwojem cywilizacji jest w naszym Kraju i tak coraz więcej.
Oczekujemy że organizacje powołane do promocji i wspierania rozwoju turystyki, takie jak Polska Organizacja Turystyczna, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Lokalne Organizacje Turystyczne, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „GG” oraz lokalne Stowarzyszenia, przyłączą się do monitorowania prac wydobywczych gazu łupkowego na terenach turystycznych.
Dotychczas, nawet obszary objęte programem "Natura 2000" nie są wyłączone z tych prac.
Niepokoi nas eksploatowanie naszego Regionu w ten sposób, solidaryzujemy się z działaniami, które mają na celu zachowanie naszego Regionu w dotychczasowym stanie umożliwiającym zrównoważony rozwój terenów wiejskich, co zgodne jest wcześniejszymi założeniami
. W pełni popieramy stanowisko Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego cyt:"Domagamy się, aby instytucje państwowe dokładnie sprawdzały działania firm, które otrzymały koncesje na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu łupkowego, czy prowadzą prace zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym zwłaszcza prawa geologicznego i górniczego, ochrony i kształtowania środowiska, ochrony gruntów rolnych i leśnych, ochrony wód, przyrody i odpadów gospodarczych. Niedopuszczalne jest prowadzenie przez firmy badań geofizycznych z naruszeniem praw własności nieruchomości, a takie przypadki powtarzają się na terenie powiatu kartuskiego i bytowskiego. Oczekujemy od koncesjonariuszy prowadzących prace poszukiwawcze poszanowania zasad współżycia społecznego, którymi kierują się wspólnoty lokalne w naszych gminach''www.kaszubi.pl/?p=news_comm&id=3990

W imieniu Zarządu i Członków
Barbara Chechłowska
prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu
powrót